Indiánska múdrosť mojimi očami 2. časť

Indiánska múdrosť pokračuje

V dnešnej druhej časti vám predstavím ďalšie z indiánskych múdrostí. Vravia možno viac, ako by si človek prial. Sú však pravdivé a to ma na nich zaujalo. Čo výrok, to veľká životná skúsenosť…

5. Vlasť máš tam, kde je ti dobre

Vlasťou máme nazývať tú krajinu, v ktorej sme sa narodili? Alebo radšej tú, v ktorej sme sa rozhodli žiť?
Táto múdrosť je podľa mňa paralerou na inú, v našich končinách viac používanú: “ Domov je tam, kde je tvoje srdce„. A presne tak, ako –Láska hory prenáša– láska ovplyvňuje aj náš pohľad na miesto pre náš život. Pokiaľ sú pri nás ľudia, ktorých milujeme, alebo aspoň jeden jediný, to stačí… Ak nie je, môžeme byť aj na druhom konci sveta, stále nebudeme spokojní. Bude nás to ťahať späť.

6. Než začneš súdiť chyby iných ľudí, pozri sa na stopy vlastných mokasín

Kto je bez viny, nech prvý hodí kameňom?“
Každý z nás si prešiel svoje peklo i raj na Zemi. Každý z nás robí chyby a nesprávne rozhodnutia. Niekedy vedome, inokedy nechtiac alebo pre blaho iného človeka. Nikto nešiel presne po vyšliapaných cestičkách a chvíle šťastia sú vždy vykúpené dlhým odriekaním. Tak prečo hľadať chyby u druhých, keď aj tých svojich máme dosť. Ak by sme boli neomylní, boli by sme vôbec ľudia?

7. Je mnoho spôsobov, akými tchor páchne

Áno mnoho. A hoci prvé, čo mi napadne s touto múdrosťou, je politika. K tej sa vyjadrovať nebudem…
Zvláštne, že príroda také milé zvieratko obdarovala týmto nepríjemným druhom obrany. Ktovie, možno všetko zlé je na niečo dobré. A možno práve o to jednoduchšie je zlo rozlíšiť od dobra, lebo „páchne“.

8. Musíme len umrieť

Často si kladiem otázku, prečo je v živote človeka viac vecí, čo sa musí?
Či azda nemusí?
Dôležité v živote je byť šťastný a žiť svoj život. Jediné, čo musíme – raz zomrieť. Či máme na účte nulu alebo milióny… Peniaze si do hrobu nevezmeme a vždy bude najviac záležať na tom, čo sme prežili. Mať na jazyku slová musím – je lepšie zmeniť na chcem. Budeme mať možno krajší pohľad na svet. Aj keď žiť spokojný život vôbec nie je ľahké…

 

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Tvorba webstránok