Trinásta vianočná rozprávočka

Trinásta vianočná rozprávočka

Traja králi a nová básnička

– Ocko, ocko, však dnes nikam nepôjdeš! Už nechoď do práce! Chcem, aby si sa so mnou hral. – trošku šeptom volala Miška na ocka a šteklila ho vláskami po tvári, ako sa nad ním skláňala. 
– Joj, ako ma šteklíš, – strhol sa zo sna. 
– Nespíš? To je dobre, neviem sa dočkať, kedy vstaneš. – povedala Miška a poťahala ho za ruku. Ocko vstal, a kým sa prezliekol, Miška ho už čakala s raňajkami. Usadila rodičov a bábiku Evičku za stôl a obskakovala ich ako v reštaurácii. Ešte aj zásterku mala na sebe a cez ruku si prehodila bielu utierku:
– Milí hostia, čo vám ponúknem? – tvárila sa Miška ako čašníčka.
– Ak môžem poprosiť, dva šunkové chlebíčky a jedno volské oko. Na pitie pohár pomarančovej šťavy. – prezeral si ocko Miškin jedálny lístok. Večer ho pripravovala s mamičkou. Vystrihovali obrázky z letákov a časopisov. Nalepili ich na výkres a mamička k nim potom dopísala cenu. Ráno si privstali, aby všetko prichystali a ocka prekvapili.
– A vám, čo prinesiem? – obrátila sa k mamičke, bábika Evička bola akože jej dcéra.
– Malej pohár kakaa a vianočku s maslom a marhuľovým džemom a ja si prosím jeden krajec tmavého chleba s maslom a paradajkou a pohár minerálky bez bubliniek. Ďakujem. – objednala si aj ona. 
– Nech sa páči! – povedala Miška zakaždým, keď kládla na stôl a hostia vždy pekne poďakovali. Aj Miška si vzala svoje obľúbené chlebíky vo vajíčku s kečupom a teplý čaj s medom a citrónom a prisadla si k stolu. Potom sa pekne spoločne naraňajkovali a ocko sa rozhovoril:
– Vieš, že dnes sú Traja králi?
– Kde? – zvedavo pozrela Miška na ocka. Ten sa zasmial a pokračoval:
– Tak sa volá dnešný sviatok – Traja králi – boli to mudrci, ktorí priniesli malému Ježiškovi dary a ľudia ich začali časom volať králi. A dodnes chodia deti v tento deň koledovať. Väčšinou na dedinách ešte udržiavajú tieto zvyky.
– A čo je to koledovať? – spýtalo sa dievčatko.
– Deti, ale aj dospelí, chodia od domu k domu a vinšujú – koledujú, teda recitujú básničky. Na hlavách majú čiapky z papiera. Keď povedia koledy, domáci im dajú nejaké dary, väčšinou  jedlo. 
– Donesiem tablet a pohľadám ti obrázky. Lepšie tomu budeš rozumieť. – povedala mamička, keď dojedla.

Na Miškinom stolíku sa začali diať zvláštne veci:
– Cítim to v kostiach, že sa o chvíľu voľačo udeje… – ozvali sa nožnice.
– Ale zase snívate, že ste najdôležitejšie na svete – ozvali sa perá a ceruzky, pretože nožnice vždy rady trochu preháňali.
– Je to tak, veľká chvíľa nastane… nebojte sa, všetkých nás bude Miška potrebovať. Dokonca aj teba… – ukázali nožnice na biele tučnučké lepidlo.
– A čo my? Bude nás Miška chcieť? – spýtali sa výkresy a farebné papiere. – Možno zas niečo pekné na nás nakreslí… – dúfali. 
– Miška rada kreslí a vyrába a tvorí. Nie je deň, aby s mamičkou niečo nevymysleli.
– Pripravte sa už idú! Vedeli sme to, vedeli sme to, vedeli…! – nadšene všetky vecičky volali..

Všetci kráčali do Miškinej izbičky.
– Vyrobíme si takéto čiapky z papiera a prekvapíme Števka. Pôjdeme k nemu koledovať. Ale musíme sa naučiť básničku – koledu. Inak by to nebolo ono. – spoločne plánovali.
– Dobre, ale ja neviem, ako na to? – bezradne pozrela Miška. 
– Neboj, pomôžeme ti. – usmiali sa rodičia na svoju dcérku. Sadli si k stolíku a kreslili, strihali a lepili. Všetci traja si vyrobili z výkresu krásne papierové trojkráľové čiapky. 
– To by sme mali a teraz básnička – povedala mamička a našla peknú a nie veľmi dlhú koledu. Miška sa ju rýchlo naučila a už nedočkavo poskakovala pri dverách.

Vyšli na schodisko a pomaly sa dostali k dverám bytu, v ktorom býval Števko. Miška s trémou zaklopala na dvere.
Otvoril Števkov ocko, ale Števko mu bol v pätách: 
– Kto to k nám prišiel? – spýtal sa zvedavo.
– Ale iba dajakí králi. – a odstúpil od dverí, aby Števko uvidel svoju kamarátku a jej rodičov. Vtedy už všetci traja králi spustili koledu:

My tri krále prišli sme k vám,
zdravia, šťastia, zdravia, šťastia vinšovať vám.
Zdravia, šťastia, dlhé letá,
my sme prišli, my sme prišli k vám zďaleka.

Všetci mali dobrú náladu a tentokrát Miška a jej rodičia šli na návštevu ku Števkovi. Spoločne strávili pekné chvíle a tešili sa na všetko, čo im prinesie nový rok.

Narozprával a pre Vás, milé deti, pripravil Štefan Jančík. Príjemné počúvanie…

Citát zdroj: https://www.zones.sk/studentske-prace/basne/10768-na-tri-krale-vinse/

Mohlo by vás zaujímať

Tvorba webstránok