Začíname s drôtom
Skôr ako začíname akúkoľvek prácu, je veľmi dôležité ujasniť si, čo chceme dosiahnuť a aký bude výsledok našej činnosti. Mne pomáha aj samotné nadšenie z krásy možného výtvoru. Túžba dokázať to. Vtedy človek nehľadí na čas a vynaloženú námahu. V tejto časti vám opíšem, čo ma na drôtovaní zaujalo, aj to ako začať.
Prečo práve drôtovanie?
Stačilo mi uvidieť video, na ktoré ma upozornil manžel so slovami:
„Pozri, toto sa ti určite bude páčiť!“
Veľmi dobre vie, že som takmer „posadnutá“ vyrábaním kadečoho vyžadujúceho trpezlivosť a jemné i dôkladné prevedenie. Už v prvých sekundách som bola nadšená z toho, čo vidím. Hneď som vedela, ako to dopadne. Neprešla ani hodina (sledovala som aj ďalšie tie krásne výtvory) a behala som po dome zháňajúc drôty a kliešte a kamienky, koráliky…
Kolíska drotárstva
Môj zabudnutý sen sa stane skutočnosťou?
Mnohí možno viete, že pochádzam zo Žiliny. Nie raz som obdivovala drotársku tvorbu a najväčšia stála výstava je len na skok odtiaľ – na Budatínskom hrade. Majú tam vystavených vyše 4000 kusov rôznych výrobkov pod záštitou Považského múzea.

História drotárstva sa krúti práve okolo Žiliny, rovnako ako mojich prvých 20 rokov života. Nostalgia, spomienky na výlety na Budatín, na miesto, kde sa rieka Kysuca vlieva do Váhu, detstvo v Žiline, škola, návraty sem s mojimi deťmi…to všetko mi napadlo pri pohľade na toto video.
Vaša motivácia pravdepodobne bude trošku iná, ale na tom nezáleží. Dôležitejšie je pokúsiť sa, zdokonaľovať sa a cítiť potešenie z výsledného výtvoru.
Čo budeme potrebovať?
Sú vecičky, ktoré je možné vyrábať aj bez nástrojov len vlastnými rukami. Odporúčam však pre výrobu šperkov z drôtov zadovážiť si zopár pomôcok.
Materiál
Drôty a drôtiky

Meď a mosadz
V závislosti od konkrétneho výrobku je potrebné zohnať si rôzne druhy drôtu.
Mne osobne sa najlepšie pracuje s medeným a mosadzným drôtom. Sú mäkké a ľahko ohybné. Pre nás, čo začíname, budú viac vhodné. Majú však aj svoje nedostatky. Pri hrúbke 0,3 – 0,1mm sa stáva, že sa pri častom ohýbaní lámu. Nevýhodou je aj fakt, že niektorí ľudia sú na ne dokonca alergickí.
Hliník
Ďalším typom drôtu, ktorý sa ľahko ohýba i pri väčšej hrúbke, je hliníkový drôt. Často je potiahnutý atraktívnou farebnou vrstvou a aj ja som si ho viackrát zakúpila. Trochu som bola sklamaná, keď som potrebovala vytvarovať zložitejšie tvary. Výrobok sa ľahko zdeformoval. Kliešte v ňom zanechávali nepekné ryhy a škrabance. Nie raz sa mi stalo, že sa vrchná vrstva farby zoškriabala.
Striebro, zlato, oceľ
Pokiaľ by ste si chceli byť istý, že váš šperk nevyvolá nežiadanú alergiu (nedá sa to ani tak na 100% vylúčiť), potom použite postriebrený alebo strieborný drôt, pozlátený, prípadne drôt z chirurgickej ocele, nerezu. Existujú dokonca lakované drôty, ktoré lepšie odolávajú korózii a prípadnému poškodeniu. Oceľové, nerezové a pamäťové drôty sa ťažšie ohýbajú. Moja skúsenosť s nerezovým je taká, že je veľmi ostrý po odštiknutí a často som sa na ňom poranila. Je naozaj náročné, i keď nie nemožné, obrúsiť jeho hranu a zahnúť ho tak, aby neporanil budúceho majiteľa šperku.
Zinok
Dobré je však vyskúšať si prácu so všetkými druhmi a vyberať aj podľa toho, čo sa vám páči. Nezáleží na tom, či si drôty zadovážite z hobby obchodu, stavebnín alebo zo starej cievky transformátorov z nefunkčných elektrospotrebičov. Ja najčastejšie využívam kreatívne obchody. Aj kamenné aj tie internetové e-shopy. Dokonca som kupovala aj pozinkovaný drôt zo stavebnín. Práca s hrúbkou tohto drôtu nad 1mm je však pre mňa dosť fyzicky náročná.
No je to len a len na vás a vašich možnostiach.
Doplnky k šperkom
Koráliky a kabošony
Všetko sa odvíja od konkrétneho šperku. Niekedy si vystačíte s drôtom, inokedy ho budete chcieť vyzdobiť viac. Na to sú vhodné koráliky a kabošony. Môžu byť plastové, drevené, Swarowského, perlové alebo sklenené. Opäť je ponuka viac než pestrá. Ak chcete znížiť náklady na použitý materiál, „zrecyklujte“ roztrhnutý náhrdelník, alebo vyberte zopár korálikov z detskej sady na navliekanie.
Kamene a polodrahokamy
Časom som sa zamerala pri svojej tvorbe na rôzne kamene a polodrahokamy. Inšpirovali ma aj moje knihy z Kráľovstva drahokamov a kamene sa stali pre mňa doslova výzvou. Nechcela som totiž riskovať a vŕtať do nich dierky, tým by sa mohli poškodiť. Každý je predsa unikát. Tak som vzala kameň a snažila som sa využiť všetky jeho záhyby na zachytenie drôtu, zamaskovať i prípadné poškodenie a urobiť z neho napríklad prívesok, či osadiť ho do náramku.

Ďalšie komponenty
Tvorba nie je len „odrôtovať“ kameň. Aby bol výsledok pôsobivý, je dobré zladiť ho s bižutérnymi komponentmi. Patria sem hlavne háčiky na výrobu náušníc, drôtené kolieska, ketlovacie ihly zatváracie systémy, závesné systémy na prívesky, retiazky, pásiky kože… Ale nie je to nevyhnutné. Veď podarovať možno aj samotný prívesok. Zaleží na vás, či sa rozhodnete viac investovať, alebo nie.
Náradie a pomôcky
Hlavným náradím pri tvorbe s drôtom sú kliešte. Budete potrebovať ketlovacie kliešte okrúhle, ohýbacie a štípacie, prípadne kombinované. Tu si tiež môžete pomôcť výbavou vášho partnera, ak má doma nejaké náradie. Na veľmi mäkké drôty sú vhodné silikónové ketlovacie kliešte. Ale našla som „zlepšovák“ ako jednoducho vyriešiť problém s poškodzovaním mäkkého materiálu. Prilepiť na kliešte kúsoček molitanovej špongie, alebo obaliť ich tyčinkovým lepidlom s tavnou pištoľou. Samozrejme môžete si aj zakúpiť silikónové ochranné násadky na kliešte.
Ak budete chcieť drôt rozklepať do plochého tvaru hodí sa vám aj kladivko, či kladivo v závisloti od hrúbky drôtu.
Potrebovať budete aj pravítko na meranie dĺžky drôtu, aby nevznikali zbytočné straty a odpad.
Pri výrobe prsteňov sa zas zíde tŕň na výrobu prsteňov (obrúčkomer). Použiť ako náhradu zaň môžete čokoľvek z domácnosti o veľkosti želaného prsteňa. Mne raz postačila aj stará drevená píšťalka, inokedy rúčka hrubšej varešky. Dokonca i (dnes už málo používaný) hríbik na štopkanie.

Od jednoduchšieho k zložitejšiemu
Oplatí sa vydržať. Vždy je lepšie, keď začíname postupne a naučíme sa najprv to jednoduchšie. Keď zvládnete viaceré techniky spracovania drôtu, môžete sa pustiť aj do vlastnej tvorby bez návodov a zložitejších vzorov. Niektoré výrobky som urobila za pol hodinku i menej, iné mi trvali aj šesť a viac hodín.
Začíname pracovať
Povieme si – všetko, čo potrebujeme už máme. Začíname!
Najprv si vyskúšajte, ako sa s konkrétnym materiálom pracuje. Otestujte si, akú silu potrebujete na ohýbanie. Na drôtiku dĺžky 10cm sa to poľahky dá. Skúste vytvarovať slimáčika, vlnovku a slučku. Omotajte na kúsok hrubšieho drôtu tenký drôtik tak, aby bol návin pravidelný. Bude vám to pripomínať hrubú strunu na gitare. Potom vyskúšajte omotať drôtik okolo ceruzky a stiahnite ho dole bez poškodenia slučiek. Vezmite si kladivko a jemne rozklepte vzniknutú „pružinku“ na ploché slučky.



Ak to zvládate ľahko, môžete prejsť k samotnej technike a tvorbe. V opačnom prípade sa oplatí natrénovať si to viackrát.
O technikách a prvom výrobku si povieme už čoskoro.