Cvičme nielen telo, ale aj myseľ

Cvičme, veď sa blíži leto!

Pridajte sa, ide leto, cvičme do plaviek! Ponáhľajte sa, aby ste to stihli, kým začne sezóna! Veď kto by chcel svetu ukázať kilá navyše a ešte k tomu v plavkách? Mnohí ľudia sa pod tlakom sústavne vyskakujúcich návodov ako to zvládnuť, pustia do cvičenia. Pár týždňov behajú, cvičia zumbu, aerobik, jogu, posilňujú a inak namáhajú svoje telo. Stačí si do vyhľadávača zadať „cvičte do plaviek“ a už vám vyskočí „milión“ návodov, ako to zvládnuť trebárs aj doma

Cvičenie je prospešné

Akékoľvek cvičenie tela je pre nás prospešné, tak prečo nie? Jedni radia začať aspoň tri mesiace dopredu. Iní to zas zvládnu za pár týždňov. Výborné by však bolo cvičiť po celý rok. Štatistiky predsa neklamú. -Ale keď zas prídu Vianoce, a potom Veľká noc, narodeniny, výročia… ospravedlňujeme sa samy pred sebou. Dokážeme sa premôcť a aby sme nemuseli vymieňať šatník, chvíľu to vydržíme. A možno nie a o rok nás opäť prekvapí pohľad do zrkadla

Nikto nevie, čo môže dokázať, do tej doby, kým to neskúsi.
Syrus

Snažíme sa

Snažíme sa vyzerať tip-top. Najlepšie, ak to robíme sami pre seba, pre svoje zdravie. Je mi jasné, že každý má ten svoj dôvod. Niekomu stačí, že strávi pár chvíľ pri cvičení s priateľmi. Spoja tým príjemné s užitočným. Dnes je už samozrejmosťou cvičiť. Veď je to predsa moderné. Voľakedy to vyzeralo takto:

Cvičme aj myseľ

Keď sa povie „cvičme myseľ“, na čo pomyslíte? Logické úlohy, cvičenia na pozornosť, krížovky, osemsmerovky, sudoku, alebo IQ testy? Áno, všetky tieto činnosti udržujú našu myseľ v kondícii. Napomáhajú mozgu nezakrpatieť, nezlenivieť. Veď štatistiky uvádzajú, že už dva týždne na dovolenke, kedy len ležíme na pláži a oddychujeme, znížia naše IQ o 20 bodov.

Televízia a filmy

Televízia a filmy možno rýchlejšie zaujmú našu pozornosť a dokonca zlepšujú celkový rozhľad. Naša myseľ však pri nich väčšinou len pasívne prijíma informácie. Mnohé nám rovnako rýchlo, ako sme ich prijali, aj „vyfučia“ z hlavy. Presedíme pri nich hodiny, často ani nevyberáme, čo nás zaujíma. Len nech je televízor zapnutý. 

Doba počítačov

Možno časom budú ďalšie generácie o dnešnej dobe hovoriť ako o Dobe počítačov. Rovnako ako my hovoríme o Dobe ľadovej, Dobe bronzovej, Dobe pred naším letopočtom… Čo myslíte, ako ju opíšu? Deti sa rodili s mobilmi a tabletmi v rukách. Už v predškolskom veku, ovládali prácu s počítačom a presedeli pri ňom väčšinu voľného času, rovnako ako ich rodičia. V bežnom živote sa stratila schopnosť rozprávať sa. Každý iba písal sms-ky, na sociálne siete. Kto nepísal a nebol 24 hodín on-line, neexistoval. Aj partnerov si vyberali iba pomocou zoznamovacích stránok… Dúfam, že to takto neskončí. A možno som v tomto ohľade optimistka. Uvidíme.

Čítanie, písanie a tvorivosť

Čítanie, písanie, tvorivosť, vyrábanie vecí vrámci voľného času, podporovanie nápadov a vynálezov tiež rozvíjajú myslenie. Či sa nimi zaoberáte v škole, doma, cez prázdniny, na dovolenke na tom nezáleží. Myslenie sa totiž zaoberá aj získavaním zručností a schopností, nielen nových poznatkov. Ak ich vieme použiť, alebo vymýšľame, ako na to, je to tiež dobré cvičenie pre našu myseľ. 
Potrebné je vybrať si z každého rožku trošku a rovnako ako je vyvážená zdravá strava dôležitá pre úspech v cvičení tela, vyvážiť treba aj činnosti na cvičenie mysle. 

Ako sa rozhodneme?

Akokoľvek sa rozhodneme, čokoľvek z činností si vyberieme, nezabúdajme, že všetko treba robiť s mierou. Tak cvičme telo i myseľ a bude platiť aj staré známe „V zdravom tele, zdravý duch“. Všetko však robme hlavne pre svoj vlastný dobrý pocit z cvičenia.

Človek, ktorý niečo chce, nájde si cestu. Človek, ktorý nechce, nájde si výhovorku.
Stephen Dolley Jr.

Mohlo by vás zaujímať

Tvorba webstránok