Knihu by som chcela vydať

Každý autor chce knihu vydať, aby sa dostala k čitateľom

Áno, je to už viac rok, čo ma po prvýkrát zachvátil pocit radosti z dokončeného diela. Ono ale nie je ľahké knihu vydať.

Pocity, ktoré ma sprevádzali pri písaní, som v istom momente opísala takto:

Nerozumiem, prečo som tak dlho váhala. Držte mi palce, lebo ani spávať nemôžem, kým ju nedopíšem. Mám pocit, že ma všetky domáce práce zdržujú a bránia mojim lietajúcim myšlienkam sadnúť na papier.

A tento citát ma utvrdzuje v tom, že sa to stáva aj iným:

… bolo mi celkom jedno, ako sa nazýva sila splodivšia knihu, lebo tá sila bola neporovnateľne väčšia než ja i než básnické koncepcie, ktoré ma obklopovali. (Sprievodný list, 1930)]
– Boris Leonidovič Pasternak 

Chýba len pár krôčikov

Pýtate sa, kedy budú knihy v predaji? Čoskoro to bude. Chýbajú, tak dva-tri krôčiky.

Viac ako rok som svoj „rukopis“ posielala vydavateľstvám a celé mesiace čakala na odpoveď. Proces, ktorý absolvuje väčšina autorov. Šanca v mori kníh je však taká malá… Najmä ak sa jedná o začínajúceho autora. Čoskoro môže človek nadobudnúť dojem, že jeho úsilie bolo márne. Môže a nemusí. Pre mňa to bol impulz snažiť sa ešte viac. Áno, vždy je tu ešte možnosť vydať knihu na vlastné náklady. Možno raz… „keď budem veľká“.

Ja sa však nevzdávam. Ide mi hlavne o to, urobiť radosť deťom. To, že písanie rozprávok teší aj mňa, je bonus navyše. Bojujem preto ďalej. A tak ako všetko, aj knižná tvorba má svoje plusy
a mínusy. Vykročila som teda iným smerom.

„Viem, že všetko sa deje tak, ako sa má.“

E-kniha

Teraz mi svitá nádej – vydať elektronickú knihu. Našla som odvahu a hodila za hlavu všetky negatívne skúsenosti. A v tejto chvíli sa už na tom pracuje. Kniha však potrebuje obal a ilustrácie. Hoci je iste veľa skvelých ilustrátorov, v dnešnom svete nič nie je zadarmo. Rada kreslím, a tak som zas oprášila ceruzy a štetce…

ilustrácie, farby, štetce, ceruza guma

…jednu dobrú radu Ti dám. Poraď si sám!
– M. Žbirka

 

Nič, čo stojí za to, nie je jednoduché

Priznám sa Vám, všetko okolo vydania knihy je pre mňa omnoho náročnejšie, ako samotné písanie a kreslenie. Našťastie nie som na všetko sama. Spolupracujem s úžasnými ľuďmi. Som im vďačná za trpezlivosť a ochotu poradiť a pomôcť. Pretože sa niekedy cítim ako navigácia, ktorá nemá mapu a „prepočítavam“. Všetko je pre mňa ako plávať v neznámych vodách. Naučila som sa veľa nových vecí, o ktorých som ani netušila, že ich niekedy budem potrebovať.

Hlavné je teraz odhodlanie dotiahnuť prácu do úspešného konca. A čo pre mňa znamená úspešný koniec?

Váš záujem a záujem Vašich detí.

Určite si nesadnem do kresla a založím ruky so slovami – Hotovo, skončila som! Naopak. Nebude to koniec, ale môj nový začiatok.

Začiatok ďalšej knihy…

 

Mohlo by vás zaujímať

Tvorba webstránok