Na mačacom bále…
Na takom mačacom bále by ste podľa piesne Mariky Gombitovej našli krásne, mladé dievčatá – „kočky“ hľadajúce budúcich partnerov a beťárskych starších chlapov – „kocúrov“, ktorí chcú len rozptýlenie…
V tomto článku sa chcem ale venovať tým malým, úžasným, mňaukajúcim tvorom, ktorí sa nám často pletú pod nohami a robia nám spoločnosť.
Mačky kedysi a dnes
Mačka, ako je známe, žije v spoločnosti človeka už viac ako 4500 rokov. V Egypte nájdeme hádam najviac dôkazov – mačiek namaľovaných na steny hrobiek, sošky ale aj mumifikované mačky. Vyzerá to tak, že mačky si vybrali spoločnosť človeka a nie naopak.
Mačky a Egypťania
Egypťania mačky uctievali a verili, že majú schopnosti ochraňovať dom, v ktorom žijú. Čierne mačky boli posvätné a ich úlohou bolo strážiť chrámy bohýň. Aj po smrti sa k nim správali ako k členom rodiny – smútili za nimi a pochovávali ich.
Bohyňa Bastet
Bohyňa Bastet bola bohyňou mačiek. Zobrazovaná je v ľudskej podobe ako žena s mačacou hlavou. niekedy ako mačka s hlavou leva.
Ak by niekto v tej dobe mačku usmrtil, jeho trest by bol rovnaký…
Mačky v stredoveku
Keďže mačky mali veľkú cenu pre Egypťanov, platil prísny zákaz vyvážať ich z krajiny. Niektorí obchodníci to tajne porušili, a tak sa mačka dostala aj k nám do Európy. (500 p.n.l). Žili hlavne na hradoch a v bohatých sídlach. Prirodzene, veď vlastniť mačku nebol lacný špás.
Mačky a čarodejnice
Negatívny postoj k mačkám zapríčinila inkvizícia v stredoveku. Odrazu bola mačka zlá, spájaná s diablom a čarodejnicami. Najhoršie dopadli čierne mačky a vlastne skoro všetky čierne zvieratá, keď ich začali spájať s čiernou mágiou. Ľudia sa báli, že prinesú do domu smolu (aj tá je čierna) a likvidovali ich. Naďalej však plnili svoju úlohu a prioritne lovili myši.
Mačky dnes
Mačky dnes stále u niektorých ľudí vyvolávajú strach a paniku.
Postupom času sa však situácia zmenila a mačka opäť začala človeka zaujímať. Niekedy plnila funkciu „ozdoby“ bohatých paničiek, inokedy bola objektom výskumu, či dokonca liečby. Dnes patrí medzi najrozšírenejšie domestikované zvieratá.
Výstavy mačiek
Pretože človek je tvor „chvastavý“ začali sa usporadúvať v 19. storočí prvé výstavy mačiek. Majitelia sa združovali do spolkov a zakladali rodokmene.
Mýty a povery o mačkách
Povery a mýty súvisiace s mačkami sa tradujú do dnes a niektoré ovplyvňujú správanie ľudí aj dnes. Tu sú tie najznámejšie:
- Ak ti prejde čierna mačka cez cestu, budeš mať smolu.
- Mačky sú falošné.
- Mačky sa zdržiavajú pri čarodejniciach.
- Pomáhajú v čiernej mágii.
- Majú 9 životov.
- Prenášajú choroby.
- Nepotrebujú spoločnosť.
- Mačka nemá rada vodu.
Moje spoločníčky mačky
Mačky, ktoré som mala možnosť pozorovať u seba doma ma presvedčili, že všetky mýty a povery na ne neplatia. Ak sa človek o ne zaujíma, naučí sa im rozumieť. Dokonca aj rozoznávať, čo chcú podľa správania a typu mňaukania. Každá je iná výzorom, výrazom tváre, povahou, i spôsobom, akým dáva najavo, čo si myslí. Mnohé veci majú rovnaké, ale je to ako pri ľuďoch, aj my sme rôzni…
Samotárky, spoločníčky
Každý tvor je iný a mačičky majú svoje správanie „odkukané“ od rodičov a aj získané (geneticky a prostredníctvom zážitkov). Sú však celkom iné ako psy. Nie každá je prítulná, nie každá vás bude čakať pri dverách (pokiaľ teda nie je veľmi hladná) a niektoré prirastú k domu bez ohľadu na to kto v ňom býva. Naopak sú aj také, ktoré vám doslova nedajú pokoj a sústavne si budú vyžadovať vašu spoločnosť. Jednoznačne sú však dobrými spoločníčkami.
Liečiteľky
Všetky sú vždy dobrými liečiteľkami. Presne vedia, že máte zlú náladu( energiu), bolí vás krk, či ruka. Vyhľadajú presne to miesto a ak pradú liečia, niekedy postačí aj zohrievanie postihnutého miesta… Náš pes mal raz veľmi narazenú nohu a kocúr mu sám od seba ľahol na to boľavé miesto (predtým sa iba obchádzali) a psík pochopil, nechal ho a odvtedy boli kamaráti. Dokonca spolu spávali v pelechu.
Obrancovia
Chránia si územie a aj seba navzájom. Často zvádzajú boje aj o misku, myšku (zdroje potravy). Zabránite tomu tak, že bude mať každá mačka svoju misku. Niekedy ich snahy o obranu mačiek a územia skončia boľavo, ba dokonca tragicky. To je však v prírode bežné. Potom je na vás podať im pomocnú ruku, prípadne navštíviť veterinára.
Rodičia
Mačky sú väčšinou vzorné mamy. Niektoré to zvládnu samy, iné si budú vyžadovať vašu pomoc. Aj kocúrikovia sa radi zapájajú do výchovy a hier s mláďatami. Dávajú na ne pozor. Niekedy sa tvária ako starší súrodenec, ktorému mama prikázala strážiť mladšie sestry…
Hierarchia
U nás funguje hierarchia – kto tu bol prv – vládne. Momentálne je to prísny matriarchát. Najstaršia mačka usmerňuje, napomína, vychováva tie mladšie. Dokonca aj keď sedia na schodoch predo dvermi, ona je na najvrchnejšom schode a najmladšie mačky celkom dole. Ak by chcel niekto obsadiť jej miesto, pocíti jej packu na nose. Inokedy stačí zaprskať a je to vybavené. Aj spáva sama, kým ostatné spolu, aby sa hriali. Ale dôležité je, že sa tolerujú a rešpektujú navzájom. Samozrejme potrebujú aj rovnakú pozornosť od nás. Inak by mohli trpieť psychicky, čo by následne mohlo viesť k chorobám tela. A tomu je lepšie predísť. A nezabudnite – mačka žije cca 12 rokov a mačiatkom bude len chvíľu…
