Čítať deťom
Väčšina z nás rada číta správy na sociálnych sieťach, v telefónoch sms-ky, noviny, časopisy, knihy aj e-knihy, no čítať deťom je naším poslaním. Nemyslím teraz na môj učiteľský pohľad. Mám na mysli poslanie rodiča, uviesť deti do sveta kníh. Do čarovného sveta fantázie. Poviete si, čo je na tom, veď to robí každý? Vždy však existuje niekto, kto číta svojmu dieťaťu poprvýkrát a váhavo hľadí do poličky s knihami.
Recenzia knihy pomôže…
Recenzia knihy vám pomôže pri výbere a vhodnosti pre vaše dieťa. Nemusíte si čítať všetky knihy a vyberať len podľa svojich dojmov. Moja skúsenosť je taká, že to čo sa mi páčilo v detstve, čítam deťom radšej. Kníh však pribúda a je náročné vyberať z nespočetného množstva titulov a vydavateľstiev. Aj ja si rada nechám poradiť. Ale to, čo sa páči niekomu inému, sa nemusí páčiť vám.
Radšej čítam
Nedávno sa mi stala v súvislosti s mojimi e-knihami, trochu úsmevná a tak trochu smutná príhoda – Požiadala som jednu nemenovanú stránku o odpoveď na otázku, či robia recenzie aj na e-knihy. To viete, nejaká recenzia by sa mi naozaj zišla. Odpoveď prišla rýchla a jasná:
Nie, ja radšej čítam, ako počúvam!
Určite chápete moje rozčarovanie. Prvé, čo mi napadlo, bola otázka: “ Tento človek robí recenzie, podľa ktorých čitatelia kupujú, či nekupujú knihy a pritom netuší, aký je rozdiel medzi e-knihou a audio-knihou?“ Poďakovala som teda za odpoveď. Asi ich služby nevyužijem. No všetko je na niečo dobré…
Audio-kniha nie je zlý nápad
Povedala som si, že vydať aj audio-knihu veru nie je zlý nápad. My sme tiež vyrastali na audio-rozprávkach na LP-platniach. Gramofóny ich prehrávali, kým sme ich nevedeli naspamäť. Mohla by som tak potešiť nevidiace deti i zaneprázdnených a často prepracovaných rodičov svojimi knihami.
Dobre si pamätám na chvíle, ako som v čase večerného čítania na dobrú noc pre moje štyri deti bola unavená natoľko, že po dvoch riadkoch som zaspala. Samozrejme, že deti nie. Buď ma zobudili, alebo sa ku mne pridali. O čítanie a zážitky s ním spojené však neprišli. Čítala som im aj cez deň a kedykoľvek ma o to požiadali, ak bol vhodný čas. Napokon som večerné čítanie posunula na skoršiu hodinu, aby som mala ešte dosť energie.
Dajme im príležitosť
Dajme našim deťom príležitosť prežiť dobrodružstvá, snívať, stavať vzdušné zámky a prechádzať sa vo svojich predstavách „krajinou zázrakov“. Nech sa im nestane, že nedokážu pochopiť, načo sú nám knihy, keď „ujo Google“ všetko vie a na všetko odpovie. Aby nedopadli ako žiaci v tomto vtipe:
Zdroj:Kreslené vtipy o knihách
Dobrá rada nad zlato
Vtedy je už neskoro, a potom človek hľadá každú radu, ako dosiahnuť lepšiu čitateľskú gramotnosť svojho dieťaťa na piatacke a deviatacke testovanie – Monitor. Dobrá rada je potrebná ako soľ a rodičia ju ocenia.
Kedy teda začať deťom čítať?
Čím ohraničiť vetu – Kedy teda začať deťom čítať? Každé dieťa je iné, inak vnímavé a inak pripravené na prvý krok do sveta kníh. Moja rada znie: – Čítajte hneď, ako je dieťa schopné chvíľu sedieť. Nečakajte na školu. Tam sa dieťa naučí čítať samostatne, ale vy mu čítaním od útleho detstva budete obrovským vzorom. Dáte tejto činnosti zmysel, ak vás uvidia s knihou v ruke. A verte navždy si to budú pamätať a spomínať na príjemné chvíle strávené s vami pri knihách. Je to úplne rovnaké, akoby sme sa chceli dieťaťu začať prihovárať až potom, keď bude vedieť rozprávať… Nikdy nie je priskoro.
Čítanie vašim deťom berte ako vzácny dar, ktorý im odovzdáte a budú si ho ceniť po celý život.