Prvé detské dotyky s knihou

Prvé dotyky s knihou

Prv než u detí vyvoláme záujem o čítanie, či už naše alebo ich vlastné, doprajme im doslova a do písmena prvé dotyky. Malé deti všetko, čo poznávajú, potrebujú vnímať všetkými zmyslami. Vidieť, ohmatať, ochutnať, ovoňať a v neposlednom rade aj počuť. Prvá kniha by teda mala poskytovať všetky tieto možnosti. Nebolo by preto vhodné začínať s klasickou papierovou knihou. Museli by ste ju totiž oželieť. Vaše dieťa by ju určite pokrčilo, požulo, oslintalo, potrhalo. Vyskúšalo by všetko a nechápalo by, prečo mu to zakazujete a beriete z rúk. 

Textilná knižka

Výbornou voľbou je jednoznačne textilná knižka. Je možné ju vyprať, aby bola vždy hygienicky čistá. V ponuke určite nájdete rôzne druhy. Šikovnejšie mamičky si ich dokážu ušiť aj samy. Úplne postačia obrázky. Na každú stranu jeden. Hlavne nech sú pestrofarebné a jednoduché. Prvé čítanie deťom je vlastne pomenovanie vecí (ovocie, zelenina, hračky, dopravné prostriedky), zvierat a ľudí okolo nás. A je len na vás a vašej fantázii, čo im ku jednotlivým obrázkom porozprávate navyše. Výrobcovia uvádzajú vhodnosť používania už od 3 mesiacov veku dieťaťa.

Plastová knižka

Tieto knižky sú často označované ako knižky do vody. Keď boli moje deti maličké považovala sa plastová knižka za zdraviu škodlivú kvôli ftalátom, ktoré mnohé z nich obsahovali. Doba pokročila a dnes sa už tieto knižky vyrábajú z bezpečných plastov. Výhodou týchto knižiek je ľahšia údržba a nižšia cena. Vždy však starostlivo dbajte pri ich výbere na kvalitu výrobcu a krajinu pôvodu. Dobre si ju prezrite a pokiaľ má ostré hrany určite ju nekupujte. Výrobcovia uvádzajú vhodnosť používania už od 6 mesiacov veku dieťaťa.

Leporelo, drevené a pevné kartónové knižky

Postupne vo veku okolo jedného roka môžeme prejsť k zložitejším a dej zobrazujúcim obrázkom. Vždy vyberáme knižky tých najmenších rozmerov, aby sa deťom dobre držali a prezerali. Novou variantou by mali byť leporelá a kartónové knižky. Drevené sú síce ekologickejšie, no podľa mňa sú príliš tvrdé. Dieťa by pri ich čítaní malo byť pod vaším dozorom. Najvhodnejšie sú tie s jednou rozprávkou v jednej knihe. Pozornosť takýchto maličkých detí je veľmi krátka, nemalo by preto zmysel zaťažovať ich dlhými alebo viacerými rozprávkami. Veľkú zábavu a radosť budú mať, ak si nejaké leporelo časom vyrobíte spolu. Môžete doň zahrnúť slová, ktoré najradšej rozpráva. Ak nechcete kresliť, nalepte do nej hotové obrázky z detských časopisov. Dnes je týchto knižiek na výber neúrekom. Ja som mojim deťom kupovala aj tie, čo som si pamätala z detstva- Žabiatko, Môj macík, Krtko a nohavičky, Cvrček a mravce, Červená Čiapočka, Tri prasiatka, O kozliatkach…

Čítajte si spoločne

Nájdite si každý deň chvíľku na čítanie deťom, keď vás nebude nič rušiť, ani telefón. Dobré je, ak si dieťa zvykne na pravidelnosť čítania presne tak, ako pri jedle, hraní, prechádzkach i spánku. Osvedčená je chvíľka pred spaním. Ak dieťatko spí cez deň, čítajte si aj pred týmto spánkom nielen večer. Pohodlne sa usaďte, vezmite si dieťa na kolená a dajte mu najavo, že táto chvíľa je len vaša a tešíte sa na ňu. Nenapomínajte ho a nekarhajte počas čítania a trpezlivo mu odpovedajte na všetky zvedavé otázky. Naopak pochváľte ho za jeho pozornosť a jeho „čítanie“. 

Aj malinké dieťa číta

Pre vaše dieťatko čítanie znamená niečo iné ako pre vás. Vníma, že rozprávate a na chvíľu prestanete, kým otočíte stránku. Snaží sa zapamätať si všetko, čo mu poviete. Preto nečítajte rýchlo a maznavo, ale vyslovujte čisto a zreteľne. Pokiaľ sa s dieťatkom rozprávate maznavo, či šušľavo, bude to pokladať za správne. Jeho reč potom bude vyzerať rovnako. A po príchode do školy bude potrebovať pomoc logopéda, aby sa nesprávnej výslovnosti zbavilo. To sa však nie vždy podarí. Prihovárať sa milo a láskyplne sa dá aj bez deformácie reči.

Ako to vyzerá?

Premýšľate, ako to čítanie vyzerá, veď ešte nepozná písmená?
Jeho čítanie bude nakoniec vyzerať presne tak, ako to vaše. Bude si rovnako ako vy otáčať stránky. Napodobňovať vašu výslovnosť a mimiku tváre. Ak budete čítať so záujmom a akoby ste mu hrali divadlo, bude napodobňovať a časom to zvládne aj ono. Potom sa bude chcieť s vami zahrať na čítanie. Dieťa bude chcieť čítať vám a vy zistíte, že sa celú knižku naučilo naspamäť. Podporiť v čítaní ho môžete aj tak, že mu poviete, ako ste unavená/ý a potrebujete rozprávku.  Pochváľte ho a poďakujte mu za pomoc pri čítaní, hoci by sa pomýlilo. Potom opäť čítajte vy.

Dajte mu na výber

Určite mu dajte na výber, ktorú knižku si budete spolu čítať. Aj keď to možno bude pre vás „nuda“ čítať dookola stále tú istú knižku. Nedajte to na sebe znať. Pre dieťa je to veľmi dôležité. Pokiaľ chcete dieťaťu prečítať niečo nové, začnite ešte pred čítaním o novej knižke rozprávať. Sľúbte mu, že potom si, bude môcť vybrať tú, čo má rád. Nenarušíte tým stereotyp, ktorý vaše dieťa potrebuje a zároveň sa oboznámi s novým príbehom. 

Príjemné chvíle

Robte všetko preto, aby chvíle pri čítaní boli príjemné. Nezabudnite, že vaše dieťa potrebuje vaše pohladenie, dotyky a objatia. Rovnako ako vníma vašu prítomnosť, vôňu a hlas. Pohlaďte ho po vlasoch, chyťte za ruku, pobozkajte. Snažte sa byť pokojní. Dieťa vašu prípadnú nervozitu okamžite vycíti. Nečítajte príliš dlho, môže to spôsobiť, že príprava na spánok ho preberie a zaspávanie bude trvať dlhšie.
Vaše dieťa si bude aj v dospelosti pamätať, ako ste mu čítali. Neskôr, keď bude mať vlastné deti, bude im čítať s rovnakou radosťou. A ešte jedna veľmi dôležitá vec. Čítať by mali obaja rodičia. Či spolu, alebo sa budú striedať. Na tom nezáleží. Záleží na pozitívnom príklade otca aj matky. Na spoločných zážitkoch, aj na prvých dotykoch knižky. 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Tvorba webstránok