Deň, keď sa pred 100 rokmi narodil významný básnik Ctibor Štítnický

 

Deň, keď sa pred 100 rokmi narodil významný básnik Ctibor Štítnický

Šiesty september

Šiesty september 2022 nás privítal až prekvapivo teplými lúčmi slnka. Postupne sa však zamračilo a vzduch hustol ako pred dažďom…
V tom prítmí zatiahnutej oblohy sa o to viac vynímalo tiché svetlo sviečok pripomínajúce nastávajúcu spomienku na nášho rodáka zo Štítnika, spisovateľa, prekladateľa, hlásateľa, redaktora, publicistu, i riaditeľa Českoslovnského filmu v Bratislave Ctibora Štítnického.

V obecnej knižnici

Zišli sme sa o 16. hodine v Obecnej knižnici v Štítniku nesúcej jeho meno. Príjemné prostredie, pokojná atmosféra po celodennom pracovnom zhone a známe tváre dávali tušiť, že strávime príjemný podvečer.
O pár minút už pani Adriana Oláhová, vedúca knižnice a hlavná organizátorka tejto akcie v spolupráci s obcou Štítnik, Základnou školou a MO MS v Štítniku, mohla privítať všetkých prítomných, no najmä vzácnych hostí, ktorí merali cestu až z Bratislavydcéru Ctibora Štítnického pani Ing. Katarínu Kadlečíkovú a jej syna Richarda Kadlečíka. Vrúcne privítanie doplnil pán starosta obce Štítnik milým slovom a kyticou kvetov.

 

„Ráno v Gemeri“

Po úvodnej reči pani Oláhovej, predniesla báseň „Ráno v Gemeri“ pani učiteľka Mgr. Viera Bencová. Po nej vystúpila s hudobným číslom žiačka základnej školy Laura Sojáková, ktorá zahrala na husliach a zaspievala pieseň „A ja taká dzivočka“.
Pani Oláhová potom oboznámila prítomných so životopisom Ctibora Štítnického, ktorého presne 100-té výročie narodenia sme si pripomenuli. Martin Belányi ešte potešil srdcia prítomných hostí svojím spevom, keď piesňou „Slovensko moje, otčina moja“ rozozvučal celú miestnosť.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Posledné vyznanie“

Pani Kadlečíková poďakovala za pozvanie i krásny program a požiadala Vierku Bencovú o prednes ešte jednej básne s názvom „Posledné vyznanie“ z knihy „A predsa ide jar“ vydanej až po jeho smrti. Jej slová dojímali svojou hĺbkou a pocitmi.
Ja som v mene MO Matice slovenskej ešte odovzdala malý spomienkový dar hosťom -portrét Ctibora Štítnického z mladých čias(z mojej tvorby). 

Štítnický, Ctibor, maľba, Vranova

Položili veniec

V priebehu pár minút sa všetci presunuli na opačnú stranu námestia – do priestorov obecného úradu, kde pani Ing. Katarína Kadlečíková a pán starosta Ladislav Belányi položili veniec k pamätnej tabuli Ctibora Štítnického.
Na záver prešli do zasadačky obecného úradu na malé občerstvenie a pokračovali v rozhovore, akoby to bolo včera, čo sa naposledy videli…

…a z neba sa spustil jemný tichý dážď.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorka fotografií z akcie: Margita Vilimová
Fotka obrazu archív autorky blogu
Článok bol publikovaný aj na stránke: www.maticaroznava.sk      www.majgemer.sk
Nájdete tam bohatšiu fotogalériu.


Mohlo by vás zaujímať

Dary

Dary Láska. Vôňa. Túžba. Pokoj. Sen.Čítať viac

Natrhal som ti kvety

Natrhal som ti kvety Máš plnú záhradu snov. Kvitnú pod Tvojimi rukami ako ja – do krásy. Vyjadria všetko aj bez slov.Čítať viac

Semienka

Semienka Rozjímať v objatí nežných chvíľ, čo rúca všetky mýty, aby sa ráno dotklo líčkom môjho líčka, teplými dlaňami Ty. A v...Čítať viac
Tvorba webstránok