Motivácia, alebo odkiaľ sa berie?

Motivácia, alebo odkiaľ sa berie?

„Odkiaľ sa berie motivácia?“
Túto otázku si často kladiem a určite aj mnohí z vás takmer každý deň.
Niektorí z nás ju stále hľadajú a iní sú jej zdrojom. No predsa sa zjaví, len tak znenazdania a je tu… (aj táto, čo ma priviedla napísať konečne po dlhom čase článok)
A vy odrazu viete, čo s ňou, ako ju pretransformovať v niečo krásne, užitočné, nápomocné, alebo prospešné pre iných.
V tomto článku vám priblížim môj pohľad na motiváciu a aj zopár myšlienkových pochodov, ku ktorým ma vedie. 
Môže to s ňou byť vari rovnako ako s láskou v ľudovej piesni?

„..kde ťa ľudia berú? Na horách nerastieš, v poli ťa nesejú…“

Motivačné citáty

Sú ľudia, ktorí veľa čítajú motivačné citáty. A ja tiež nie som výnimkou. Niekedy ich potrebujem, inokedy mi „vyskočia pred oči“ od priateľov. Ľudia hľadajú tie správne pre seba, aby ich „nakopli“ urobiť ďalší krok vpred, nabrať odvahu, vážiť si seba samého, tvoriť, žiť…

V časoch, keď neexistoval internet

No tvorila som aj v časoch, keď neexistoval internet. Áno, čítanie pomáha, človek sa nájde v osudoch, myšlienkach, občas sa s nimi stotožní, ale aj nesúhlasí a oponuje. Premýšľa o nich a o sebe, porovnáva, hľadá podobu, paralely, protiklady… Nebýva výnimkou, že ho to prinúti vstať z postele, prekonať bolesť, prekážky a tvoriť. Ísť za svojím snom.

Experimenty

Mne pomáhajú experimenty. Skúsim a uvidím, čo z toho bude. Prvý experiment ma priviedol späť k maľovaniu. Kresba olejovým pastelom.
Neskôr pouring medium zmiešané s akrylom mi prinieslo nový pohľad na spontánnosť tvorby. Pripomenulo mi to techniku napr. benzínových škvŕn…
Akryl rozmiešam, vylejem a čakám na výsledok.

„Čo vidíš v oblakoch“

Rada som sa ako dieťa hrávala hru „Čo vidíš v oblakoch“. Poznáte to, ležíte a hľadáte tvary v oblakoch. Presne to isté je vylievanie farebných machúľ. Niečo pritom viete ovplyvniť a niečo nie. Výsledok je často dielom, nazvime to „zámernej náhody“. Zámerne si vyberiem farby, urobím si predstavu, ako to urobím, ale náhoda to vždy pozmení. Viac, či menej…

Ak sa musím rýchlo prispôsobiť, nájsť nové riešenie, je to pre mňa výzva a to sa rovná motivácia
Presne tak vznikol aj obraz s názvom Jar prichádza… Náhoda vytvorila (jasne, že trochu som jej pomohla) a ja som už „len“ dozdobila vlasy kvetmi a pár ťahmi domaľovala tvár a plece. A táto náhoda mi dáva ďalšiu motiváciu a nápady na nové obrazy. Dokonca i na tento článok. A opäť všetko so všetkým súvisí. A ja premýšľam, ako krásne by sa tým vyhrali deti v škole, keby… 

jar, neónové, farby, kvety, žena, motivácia
Jar prichádza…/Spring is coming…

Ľudia a ich tvorba

Ľudia a ich tvorba je ďalšou motiváciou, ktorá ženie človeka vpred.
Dokážem aj ja niečo také?
Alebo ja by som túto tému spracovala inak…

Vidíme a vnímame

Spôsob, ako vidíme a vnímame umenie a svet okolo nás, je jedinečný u každého človeka. Presne tak isto ako je jedinečný a výnimočný každý človek na svete. Snažíme sa o rovnakosť, ale i tak sme každý iný a aj keby sme sa rovnako obliekli, učesali a robili rovnaké veci, urobíme ich inak. Pretože máme rôzne životy, zážitky, vlastnosti, zručnosti i energiu. O to posledné sa snažím aj v mojich obrazoch. Chcem, aby mali svoju vlastnú energiu. Myšlienku, pocit, čokoľvek čo môže motivovať niekoho ďalšieho, trebárs aj maľovať.

Videá a videoblogy

Videá a videoblogy sú výrazným fenoménom dnešnej doby. Ktovie možno raz aj k tomu príde. Zatiaľ sa však realizujem takto a napĺňa ma to dostatočne. 

Zdroj

Zdroj motivácie môžme nájsť kdekoľvek. Videá a videoblogy sú veľmi rýchlym motivačným faktorom. Nájdete v nich odpovede na otázky: „Ako sa to robí?“. Máte rýchlejší postup vpred, ako by ste na všetko museli prísť sami. A stačí to len vyskúšať a obohatiť o to „svoje“.  

Pochopenie iných

Včera som si vypočula video jedného staršieho pána. Volá sa Peter Staněk. Bola to skôr prednáška. Aj som sa tak cítila pri počúvaní toho množstva informácií. Keď skončil mala som pocit, že chápem, čo znamenali pre staré kmene starešinovia a šamani. Takto nejako totiž v mojich predstavách prebiehalo to povestné odovzdávanie poznatkov „z pokolenia na pokolenie“.
A aj keď som vedela, že preberal náročné témy nášho života, mala som dobrý pocit a rozumela som všetkému. Dokonca som sa čudovala, ako rýchlo to prešlo (a nebolo to vôbec krátke video). Čas, ktorý som tomu venovala, stál za to obohatenie mojich myšlienok a motivácia na tvorivosť prichádza… (len, aby bolo ešte to zdravie)

Veď posúďte sami… 

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Tvorba webstránok