Veľkonočné všeličo

Veľkonočné sviatky

Veľkonočné sviatky sú tu. Iste sa každý z vás pripravoval už pár týždňov dopredu. Upratovanie domova aj našich sŕdc k tomu neodmysliteľne patrí. Ja som však svoju pozornosť venovala predovšetkým knihám a práci okolo ich vydania. Teraz to dobieham. Výroba kraslíc je činnosť, ktorú mám na tom všetkom najradšej. Dnes sa tomu budem venovať aj tu. Viem, je jednoduchšie kúpiť si hotové kraslice alebo čokoládové vajíčka. Chvíle venované tejto tradícií, ale hlavne rodine a deťom sú na nezaplatenie.

Zdobenie vajíčok

Včera sme sa s mojimi dcérami pustili do zdobenia vajíčok. Prinášam vám teda zopár nápadov a inšpirácií ako na veľkonočné kraslice. Niektoré sú zložitejšie a vyžadujú viac času i sústredenia, iné zvládnu aj vaše deti. Rada sa vraciam k overeným spôsobom, hľadám aj tie nové, moderné. Dosť často sa mi stáva, že niečo, čo som urobila pred desiatimi – pätnástimi rokmi, sa dnes prezentuje ako novinka. Asi je to rovnaké ako s módou. Tiež sa po rokoch vracia späť. Motiváciu čerpá v minulosti.

Klasické maľovanie a kreslenie

Aj klasické maľovanie vajíčok možno zakaždým poňať rôzne. Či zmeníme techniku alebo použitý materiál. Dôležitá je radosť z výsledku.

Maľovanie a kreslenie farbami

Vodovými farbami, temperami, farebným tušom centrofixkami…

Deti ich obľubujú pre rýchlosť a farebnosť práce. Často sú však sklamané, keď sa ich kraslica stane jednou veľkou machuľou. Aj vaše ratolesti možno potom vyzerajú rovnako. Aby ste nemuseli riešiť, či sa váš výtvor bude alebo nebude rozmazávať, je vhodnejšie použiť akrylové farby. Namaľovať len polovicu vajíčka, počkať, kým vyschne, otočiť a pokračovať. Používali sme aj farby na sklo. Tie však neodporúčam, pokiaľ si chcete kraslice ponechať na výzdobu aj na ďalší rok. Teplo a vlhko napr. v kuchyni môže spôsobiť, že sa prilepia o seba i nádobu, v ktorej ich skladujete. Akýkoľvek materiál použijete, je to na vás. Všetky sa predsa dajú zastriekať bezfarebným lakom, či natrieť vrstvou disperzného lepidla. Moja obľúbená je kresba pierkom a atramentom na biele vajíčka. Vzory čerpám z modranskej keramiky. Nevýhodou je, že atrament po rokoch trochu vybledne.

Maľovanie voskom

Klasický, určite pre Slovensko typický spôsob zdobenia. Kombinovať ho môžete aj s farbením vajíčok, kedy sa vosk postupne odstraňuje. Mňa zaujal už na základnej škole.

Nanášanie farebného vosku špendlíkom s hlavičkou zapichnutým do ceruzky vie vyčarovať originálne kraslice. Stačí sa inšpirovať ľudovými ornamentami.

maľovanie, vajíčko, kraslica, vosk

Farbenie

Farbenie kraslíc, či už prírodnými farbami alebo potravinárskym farbivom, dáva možnosť zámerných i náhodných výtvorov. Využiť to prírodné je dnes uprednostňované viac. Na vajíčko sa priložia listy, kvety, stonky rastlín. Potom ich stačí namočiť do farebnej horúcej vody a po pár minútach máte kraslice hotové. Inou možnosťou je omotať vajíčko špagátom, lykom, bužírkou, gázou a pod.

Zdobenie lepením

Lepenie servítkovou technikou

Lepíme kúsky servítky, ktoré si vyberieme a vystrihneme. Stiahneme spodné biele vrstvy servítky a na vajíčko nalepujeme len tú najvrchnejšiu – farebnú časť. Každý kúsok natrieme pomocou štetca lepidlom (disperzným) aj zhora. Obrázok sa tým uhladí a zafixuje. Po zaschnutí bude kraslica krásne lesklá.

 

Lepenie špagátu, stužiek, bavlniek na vyšívanie, textilu…

Tento rok som pripravila pár kraslíc práve touto technikou. Obyčajný jutový špagát som prilepila na vajíčko a ešte dozdobila stužkami, krajkami, mašličkami a kvietkami. Bolo to rýchle a výsledok sa mi páči.

 

Lepenie obrázkov

Ako deti sme si kupovali „vodolepky OVO“ a nimi zdobili vajíčka. Dnes sú dostupné aj samolepky rôznych druhov. Možností je neúrekom. Stačí len lepiť a lepiť…

 

lepenie, vajíčka, kraslice, sliepočka, obrus

 

Vyškrabávanie vzorov

Tu nájdeme tiež viac spôsobov. Vajíčka (najlepšie biele) zafarbíme a vyškrabávame ľubovoľné vzory, ktoré sa ukážu ako biele na farebnom podklade. Vyškrabávať môžme aj hnedé vajíčka priamo. Môžeme to robiť ihlou, špendlíkom, špicatými nožničkami. Hocičím ostrým. Najnovšie som videla video, kde vyškabávali orezávačom na kartón. To sa mi javí, ako veľmi šikovný nápad. Len opatrne a malým deťom do rúk určite nie.

 

Háčkovanie, pletenie, drôtovanie

Patria k veľkonočným krasliciam neodmysliteľne ako ornamenty na ľudové kroje. Stačí si vybrať tú vašu obľúbenú techniku a výzdoba bude dokončená. Neviem ako vy, ale ja mávam obdobia, kedy uprednostňujem jednu z techník viac. Túto zimu ma zaujalo drôtovanie. Vyrábam hlavne šperky, ale aj kraslica musí byť. Spôsob práce je rovnaký. Treba len pracovať s mäkším drôtom a maximálne opatrne. Mne sa pri jeho výrobe podarilo dve vajíčka rozbiť. Jednou z možností je vajíčko uvariť. Nedá sa však dlho skladovať. Výsledok šibačov istotne poteší.

Existuje veľa techník na výrobu kraslíc. Ak by som sa snažila vypísať tu všetky, nestihla by som to ani do konca Veľkej noci. Veď príde aj o rok. A ja pripravím zas niečo nové.

Prajem všetkým spokojné veľkonočné sviatky, nech sú podľa vašich predstáv, bez zbytočného zhonu a prežite ich s blízkymi a v zdraví. Veselú Veľkú noc.

Mohlo by vás zaujímať

Tvorba webstránok