Ručná práca

Tvorivá ručná práca, alebo z každého rožka troška a ako na to. Vyskúšaj, vyrob, recykluj a teš sa! Chce to len trochu času a pár drobných.

Začíname čarovať s drôtom 2.časť – náušnice a náramok


náušnice, náramok, drôt, maják, čerešne

Poďme čarovať!

Pripravili sme si materiál, vyskúšali, ako sa narába s kliešťami a drôtom, tak teda poďme čarovať! Začneme jednoduchými náušnicami a náramkom, ktoré spolu zladíme a získame peknú sadu šperkov. Neskôr ju môžeme dopĺňať ďalšími kúskami (prívesok, brošňa, prsteň…). Postupom času aj omnoho náročnejšími.  (viac…)

Začíname čarovať s drôtom 1.časť


Začíname s drôtom

Skôr ako začíname akúkoľvek prácu, je veľmi dôležité ujasniť si, čo chceme dosiahnuť a aký bude výsledok našej činnosti. Mne pomáha aj samotné nadšenie z krásy možného výtvoru. Túžba dokázať to. Vtedy človek nehľadí na čas a vynaloženú námahu. V tejto časti vám opíšem, čo ma na drôtovaní zaujalo, aj to ako začať.

Prečo práve drôtovanie?

Stačilo mi uvidieť video, na ktoré ma upozornil manžel so slovami:
„Pozri, toto sa ti určite bude páčiť!“ (viac…)

Veľkonočné všeličo


Veľkonočné sviatky

Veľkonočné sviatky sú tu. Iste sa každý z vás pripravoval už pár týždňov dopredu. Upratovanie domova aj našich sŕdc k tomu neodmysliteľne patrí. Ja som však svoju pozornosť venovala predovšetkým knihám a práci okolo ich vydania. Teraz to dobieham. Výroba kraslíc je činnosť, ktorú mám na tom všetkom najradšej. Dnes sa tomu budem venovať aj tu. Viem, je jednoduchšie kúpiť si hotové kraslice alebo čokoládové vajíčka. Chvíle venované tejto tradícií, ale hlavne rodine a deťom sú na nezaplatenie.

Zdobenie vajíčok

Včera sme sa s mojimi dcérami pustili do zdobenia vajíčok. Prinášam vám teda zopár nápadov a inšpirácií ako na veľkonočné kraslice. Niektoré sú zložitejšie a vyžadujú viac času i sústredenia, iné zvládnu aj vaše deti. Rada sa vraciam k overeným spôsobom, hľadám aj tie nové, moderné. Dosť často sa mi stáva, že niečo, čo som urobila pred desiatimi – pätnástimi rokmi, sa dnes prezentuje ako novinka. Asi je to rovnaké ako s módou. Tiež sa po rokoch vracia späť. Motiváciu čerpá v minulosti. (viac…)

Ručná práca a tvorba je lepšia ako terapia


Ručná práca lieči dušu

Ručná práca určite lieči lepšie ako terapia. Človek pri nej zabudne na starosti a bolesti duše rovnako, ako pri čítaní dobrej knihy a počúvaní hudby vo vani pri sviečkach. Na druhej strane si vie usporiadať myšlienky a nájsť odpovede. Vtedy pomôže aj mechanická práca, ktorú robíme podvedome a premýšľame o inom. Nechcem sa tu ale zaoberať domácimi prácami. Skôr výrobou a tvorením pre radosť. Pri tom každý užitočne využije chvíle na aktívny odpočinok
a navyše výsledok je očividný.

Netvrdím, že je potrebné niečo sústavne robiť. Aj ja si rada len tak poleňoším. Nevydržím však dlho. (viac…)