Moje inšpirácie

Moje inšpirácie – všetko, čo mi pomáha tvoriť.

Básne iných básnikov


Básne iných básnikov

Básne iných básnikov, ktoré sa mi priplietli do života, ma od detstva nútili zamýšľať sa nad celým mojím svetom. 

Od rodičov i zo škôlky

Rovnako ako každé dieťa začínala som s prvými básňami – básničkami doma v kruhu rodiny a neskôr v škôlke. Mnoho ich človek nezabúda ani po rokoch. Iné sa navždy vytratia niekam do neurčita. Sú dve básničky v mojej hlave, ktoré nezabúdam. A nie preto, že učím malé deti a tam sa stretávam s mnohými básňami. Skôr kvôli tomu, že sprevádzali moje najrannejšie detstvo – Macko a Žabiatko. Je to taká klasika a myslím si, že ako ja som ju posunula mojim deťom, robia tak dnes aj ostatní rodičia. A robia tak radi. 

Hviezdoslavov Kubín

Niet vari dieťaťa ani dospelého, ktorý by si tým v škole neprešiel. Každý učiteľ má svoj systém. U nás v triede bolo pre každého žiaka povinné vybrať si báseň, zarecitovať ju pred celou triedou a dostať pochvalu, kritiku i známku za prednes. Najlepší postúpili do školského kola… (viac…)

Na mačacom bále… alebo mačky a mačiatka


Na mačacom bále…

Na takom mačacom bále by ste podľa piesne Mariky Gombitovej našli krásne, mladé dievčatá – „kočky“ hľadajúce budúcich partnerov a beťárskych starších chlapov – „kocúrov“, ktorí chcú len rozptýlenie…

V tomto článku sa chcem ale venovať tým malým, úžasným, mňaukajúcim tvorom, ktorí sa nám často pletú pod nohami a robia nám spoločnosť. (viac…)

Maľovanie pre dušu a z duše


Maľovanie pre dušu

Maľovanie je ďalším balzamom a inšpiráciou pre moju dušu. Zachytáva radosti i bolesti a lepí ich farbou na papier… 

Realita a sen

Realita, s ktorou som začínala už ako dieťa, sa mi vždy zobrazovala ľahšie ako sen. Naozaj veľmi častým tréningom som síce nedosiahla absolútnu dokonalosť, ale vedela som si prekresliť akýkoľvek obrázok. Zväčšiť, zmenšiť, zúžiť i nakresliť, či namaľovať ho v inej mierke… (viac…)

Aj hudba ma inšpiruje k tvorbe


Hudba je relax, aj motivácia

Samozrejme aj hudba ma inšpiruje. Je to môj relax. Spôsob, akým sa zavriem do svojho sveta pri písaní a tvorení. Občas mi chýba doba LP platní, magnetofónových kaziet a prehrávačov. Človek mal šancu, viac rozvíjať predstavivosť, rovnako ako pri čiernobielom televízore. Dnes je všetko rýchlejšie. Aj vnímanie hudby sa zmenilo. Často je to len o tom, kto má krajší, či vyzývavejší klip. A hudba je len jeho „doplnkom“. Sú aj také piesne, ktoré pri počúvaní znejú úžasne, ale po pozretí videoklipu sa zhrozím a dojem sa rozplynie. (viac…)

Umenie, cestovanie a vietor vo vlasoch


Umenie

„Umenie tu nie je preto, aby zosúladilo chvíle nášho voľna a dávalo svoje tvorivé potvrdenie našim pocitom, nášmu vkusu. Umenie je tu preto, aby narúšalo zvyky, návyky a zlozvyky našich zmyslov. A ich lenivosť.“

Miroslav Horníček

V každom veku vnímam umenie z iného pohľadu. Postupne akoby som prechádzala rôznymi zákutiami svojho života. Pohľad na umenie sa so mnou mení, dozrieva a napĺňa ma v každom období inými pocitmi. Pocitmi súvisiacimi s tým, čo prežívam, kde som a s kým, aká som, akú mám náladu…

A predsa má pán M. Horníček pravdu. Umenie nás má „vyhodiť“ zo zabehnutých koľají nášho života a vnímania reality. (viac…)

Láska i moje deti ma inšpirujú k tvorbe


Láska…

…hory prenáša. Láska inšpiruje básnikov, mení osudy, zahŕňa človeka šťastím, nasadí ružové okuliare, láme srdcia a môže byť aj príčinou vojen (nemala by).

Láska je pre človeka zložitejšia ako matematika, často s neriešiteľnými príkladmi.
– Albert Einstein

Druhá motivácia k tvorbe. Mnohých ľudí. Nielen mojej.

Nenapraviteľný romantik

Som celoživotne nenapraviteľný romantik. Hoci život sa so mnou nehrá vždy v rukavičkách, láska mi pomáha všetko prekonať. Nezanevrela som ani vtedy,  keď som „vďaka“ nej spadla až na samé dno. (viac…)

Slnko potrebuje každý k životu. Ja tiež.


Potrebujem jeho energiu

Slnko potrebuje každý k životu. Ja tiež nie som iná.

Jeho energiou si doslova dobíjam baterky. Keby sa dalo, na zimu by som odletela do teplých krajín ako lastovičky. Lienky bežne zimu prespia v úzkych škárach. Človek nemôže. Pokiaľ pociťuje aspoň kúsok zodpovednosti… Nevadí.

Leto zas raz príde a  (viac…)